PROTEZ

PROTEZ

protezModern diş hekimliğinin amacı, diş çürüklerinin ortadan kaldırılması veya diş eksiklerinin giderilmesi yoluyla; kişinin kaybettiği  normal yüz biçimini, çiğneme fonksiyonlarını, yüz estetiğini, düzgün ve anlaşılabilir konuşmasını  geri kazandırmaktır.

Diş eksikliği sindirim bozukluklarına yol açabileceği gibi, diğer dişler bu boşluğa hareket edeceğinden, buna bağlı olarak çiğneme sorunları ve yeni çürüklerle karşılaşabilirsiniz.

Yaralanma, çürüme veya diğer ağız sağlığı sorunları nedeniyle kaybedilmiş olan dişlerin yerine, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını geri kazandırmak, kaybolan dokuların yerini doldurmak bozulan yüz estetiğini düzeltmek için en iyi çözüm protezdir. Protez yapımına karar verdiğinizde diş hekiminiz öncelikle ağız yapınızı inceleyerek çenenizin modelini oluşturacaktır. Bu modele göre size uygun olan protezin planlaması yapılır.

Protezleri sabit ve hareketli protezler olarak iki ayrı sınıfta değerlendirebiliriz.

SABİT PROTEZLER, kuron ve köprü kaplama olarak ayrılırken, bunlar da yapımlarında kullanılan malzemeye göre metal destekli porselen diş veya tam porselen diş olarak isimlendirilebilirler.

HAREKETLİ PROTEZLER,  hasta tarafından takılıp çıkartılabilen ve eksik dişlerin yerini tutan yapay protezlerdir.

protezHareketli protezler farklı özelliklerine göre farklı şekillerde isimlendirilebilirler.

Tüm doğal dişlerin eksik olduğu, yani hiç dişi olmayan kişilere yapılan protezlere 'TOTAL PROTEZ' denir. Bu tür protezler halk arasında 'takma diş' olarak bilinir. Bunlar bir kaide plağı üzerinde üst çenede 14 ve alt çenede de 14 olmak üzere toplam 28 yapay dişten oluşur.

Bazı ana dişlerin var olduğu, bazılarının da çekilmiş olduğu hallerde, takılıp çıkarılabilir şekilde yapılan protezlere de 'PARSİYEL PROTEZ' denir.

Parsiyel protezler ya klasik akrilik protezler şeklinde olur veya iskelet protez diye isimlendirilen tek parça metal dökümden yapılır. Bunlar ana dişlere tutunan ve kroşe(kanca) denilen tellerle yerinde durur.

Bu tel tutucuların göründüğünü ve estetik olmadığını düşünen hastalara 'hassas bağlantılı' estetik protezler de yapılabilir. Ancak bu sistemler daha pahalıdır.

PROTEZLER NE KADAR ARAYLA YENİLENMELİ?

 Hareketli protezlerin 5 yılda bir yenilenmesi veya astarlanması gerekir. Çünkü diş olmayan yerlerde sürekli bir kemik erimesi vardır. Yapılan protez zamanla damaklara uyumsuz hale gelir. Ağız dokularıyla uyumlu olmayan protezler daha hızlı kemik kaybına yol açar. Kaybolan kemik de geri gelmez.

randevu