AĞIZ KOKUSU

agiz_kokusu

ağız kokusuAğız kokusu, ağızdaki bazı bakterilerin dil, diş etleri ve dişler üzerinde kalan gıda artıklarını parçalayarak oluşturduğu kötü kokudur. Kişinin hem sağlığını hem de sosyal yaşamını olumsuz yönde etkiler. Kişinin toplum içinde kendine güvenini kaybetmesine yol açar.

Ağız kokusu genellikle sabahları belirgin bir şekilde hissedilir ve dişler fırçalandığında geçer. Eğer geçmiyorsa öncelikle diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş çürükleri ve diş eti iltihabı ağız kokusunun en önemli nedenlerinden biridir. Varsa, çürük dişlerinizi ve kanayan diş etlerinizi tedavi ettirmelisiniz.

Ağız içindeki eskimiş veya iyi temizlenmeyen  köprü ve protezler üzerinde biriken besin artıkları, kötü kokulara sebep olabilir. Bu durumlarda yenilenmesi gerekenler değiştirilmelidir. Ağız kokusu ile mücadelede ilk aşama dişler ve diş etlerinin sağlığıdır.

Eğer ki ağız sağlığınız yerinde ve hala ağız kokunuz varsa nedeni araştırılmalıdır:

  •  Bademcik iltihabı,
  •  Burun tıkanıklığı,
  •  Sinüs ve solunum yolu enfeksiyonları,
  •  Şeker hastalığı,
  •  Böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi sistemik hastalıklarda da ağız kokusu sebebidir.

Bunların yanı sıra açlık, diyet, oruç gibi durumlarda vücut susuz kaldığı için ağız kokusu oluşabilir.

Tükürüğün yetersiz kaldığı durumlarda ağız kokusu olur. Şekersiz ve xylitollü sakız çiğneyerek tükürük akışını artırabilirsiniz. Ağız gargaraları  kullanmak  ağız kokusunun azalmasına yardımcı olur.

DÜZENLİ DİŞ HEKİMİ KONTROLLERİ ALIŞKANLIĞINIZ OLSUN!

Leave a Reply